Bazı ütü masası modellerinde ütülük haznesi, priz ve katlanabilir anten bulunur. Bu aparatlar ütüleme alanının güvenli ve rahat olmasını sağlarlar. Ağırlıklara dayanıklı bir şekilde dizayn edilmiş ütü masaları tercih edilmelidir. Farklı modellerde üretilen ütü masaları , farklı ihtiyaçları karşılayacak ebatlardadır. Bazı özellikle dolaplı ütü masası 40 cm kadar yükseklik ile yerde veya tezgah üzerlerindeki kullanım için tasarlanmıştır. Bazı modeller ise ayaklı olmayan, duvara monte edilmiş bir dolap içerisinde bulunan ve kullanıma göre pratik bir şekilde çıkarıp kullanımı bittikten sonra tekrar dolap içinde saklanan şekildedir. Genellikle yerden tasarruf etme amaçlı hareket alanı dar mekanlarda kullanılır. Ütü masaları, ütüleme işlemini kolaylaştıran ev malzemelerindendir. Tarihte ilk defa Kanada’da 1875 yılında patenti alınarak kullanıma sunulan ütü masalarının günümüz modelleri, farklı yükseklik, büyüklük ve modellerde farklı ihtiyaçları karşılayıcı şekilde üretilmiştir.

Ütü masalarının yüzeyleri isteğe göre pamuklu ya da ısıya dayanıklı kumaşla kaplanır. Bu kumaşların alt kısmında, ütü yapmayı kolaylaştırıcı dolgu madesi bulunur. Farklı renk ve desenlerde olan bu kumaşları kendiniz de değiştirebilir, yıpranmalara karşı yenileyebilirsiniz. Kumaş ve dolgu malzemelerinin altında bulunan gövde kısmı genellikle tahta malzemeden, ayak kısmı ise metal malzemeden oluşmaktadır. Kaygan zeminli ütü masası örtüsü seçtiğinizde, ütünün çamaşırlar üzerinde daha rahat hareket ettiğini görürsünüz.

Ütü masası alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Ağırlıklara karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca uzun sureli kullanım için gövdesi paslanmaz çelikten yapılmış olmalıdır. Ütü masalarında kullanılan kabloların TSE standartlarına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ayrıntı güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Ütü masaları buhar geçiren gövde yapılarıyla ayarlanabilir yükseklikte olmalıdır. Gövde kısmının altındaki kol ile ütü masasının yüksekliği ayarlanabilir ve katlanıp kaldırılabilir özellikte olmalıdır. Özellikle sırt ve bel ağrılarına maruz kalmamak için ergonomik yapıda olan bir ütü masası oldukça gereklidir ve rahat bir kullanım sağlamış olur. Ütü masası için seçtiğiniz kumaş ise kolay yıkanabilir ve yanmaz malzemeden olmalıdır. Ayrıca ütü yaparken nemli çamaşırın üzerine, ütü masası bezinin deseninin geçmesini istemiyorsanız kaliteli ürün tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca ütü masası fiyatları da bütçenize uygun olmalıdır. Buharlı ütüler kullanmak, ütüleme işlemini oldukça kolaylaştırıcı bir noktadır. Ayrıca çamaşırlarınızı tam kurumadan hafif nemli halde ütülemeniz de ütü yaparken yardımcı olacaktır. Gömlekleri ütülerken yaka ve kol manşetlerini ters yüzü üste gelecek şekilde ütülemek gerekir. Düğmelerin olduğu kısmı tersten ütülemeniz gerekmektedir. Ayrıca ütü yapmak istedğiniz kumaşın yapısına ve hassasiyetine göre ütünüzün sıcaklık ayarını önceden yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden aynı hassasiyetteki kumaşları gruplandırarak ütü ısısını ayarlayabilirsiniz. Kırışıklıkları kolay gidermek için sprey ürünleri de kullanabilirsiniz. Oldukça zor kırışıklıkları da üzerine bir nemli bez koyarak ütülediğinizde daha rahat gidermiş olursunuz.