termostatik-batarya

Termostatik batarya teknolojisini insanlığa kazandıran Grohe, bu teknolojinin ürünü olan keyifli modelleri ile banyoları termostat teknolojisi ile tanıştırıyor. 1962 yılında bulup geliştirdiği termostatik batarya sistemini o günden bugüne çeşitli modellerle kullanıcıların hizmetine sunan Grohe, bugün tüm tüm banyo bataryaları için termostat teknolojisini öneriyor.

Sıhhi tesisat sektöründe olağanüstü bir yenilik ve kullanıcılar içinse inanılmaz bir kolaylık ve güvenlik sağlayan bu sistem çocuk emniyetinden, su, enerji ve zaman tasarrufuna kadar çok büyük avantajları da beraberinde getiriyor. Tümüyle kullanıcının kontrolünde olan termostatik batarya teknolojisi, kullanıcıya sıcak ve soğuk suyun derecesini sabitleme imkanı veriyor.

Termostat teknolojisi

Bu sayede çocukların sıcak sudan haşlanma ihtimali gibi çok önemli bir sorun ortadan kalkıyor. Termostat teknolojisinin bir özelliği de aşırı sıcak suya karşı koruma yeteneği. Beklenmedik bir şekilde, soğuk su kesilirse, termostat sistemi sayesinde gelen sıcak su da derhal kesiliyor. Böylece, ani basınç değişikliklerinden kaynaklanan sıcaklık değişimlerinin kullanıcıya olumsuz yansımasının önüne geçilmiş oluyor. Isının önceden ayarlanabilmesini sağlayan bu sistem sayesinde, kullanıcıların sıcak ve soğuk su şoklarına maruz kalmaları önlenmiş oluyor.

Çoğu kişinin tahmininin aksine elektrikle değil, ısı sensörü ile çalışan bu sistem özellikle de basınç sorunu olan yerlerde kullanıcıya istediği noktada kontrol imkanı sağlıyor, böylece su basıncı değişimlerinden etkilenilmesine engel oluyor. Termostat duş sisteminde, ısı sensörü her zaman su ile temas halinde olduğundan hem sıcak, hem de soğuk su girişleri kontrol edilmiş oluyor. Duş sırasında basınçlardan birinde dalgalanma olsa dahi bu sistem, seçilen sıcaklığın aynen devam etmesini sağlamak için belli bir dengeyi muhafaza ediyor.

Sıradan bataryaların sorunu, istenilen ısıya daha uzun zamanda ulaşmalarıdır. Bu da, bol miktarda suyun, paranızla birlikte boşa akıp gitmesi anlamına geliyor. Temostatik bataryanın, sıcaklığı sabitleyebilme özelliği ile, Grohe’nin üzerinde en çok durduğu ve ürün tasarımlarında en çok dikkat ettiği konulardan biri olan ‘su tasarrufu’ da sağlanmış oluyor. İşin sırrı aslında sadece Grohe termostatik banyo bataryalarında bulunan ‘termo-element’ teknolojisinde yatıyor. Bu olay, ısı duyarlı elementin, su ısısındaki değişikliklere saliseler içerisinde tepki vermesiyle oluşuyor. Isı duyarlı ‘termo-element’, sıcak ve soğuk su sıcaklığını korumak için gereken daha sıcak veya daha soğuk suyu buluyor ve valfin pozisyonunu buna göre ayarlıyor. Grohe Termostatik banyo bataryasını, diğer termostatik bataryalardan ayıran aquadimmer özelliği ise, suyu duş kafasına veya küvete yönlendiren klasik divertor-ayırıcı ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Bunun yerine çıkış yeri seçiminin (yani duş kafası veya küvet) ve su akışı hacim ayarının tek bir yerden yapılmasını mümkün kılıyor. Yani, son kullanıcı, gözleri sabun içindeyken çok sayıda düğmeyle uğraşmak zorunda kalmıyor. Bu özellik, termostatik batarya sistemine, suyu açma-kapama işleminin yanında iki yöne yönlendirme avantajı sağlıyor. Kullanım olarak büyük kolaylık sağlayan bu özellikle, daha estetik bir görüntü de yaratılmış oluyor.

termostatlı batarya sistemi

Kolay montaj imkanı sağlayan ve ekstra bir tesisat gerektirmeyen termostatlı batarya sistemi, özellikle çok sayıda musluğun bulunduğu müstakil ev, otel, hastane, ofis binaları, spor salonları, kuaför salonları ve alışveriş merkezleri gibi toplu yerlerde merkezi bir sistemden belli bir derecede tüm musluklarda aynı sıcaklığa sabitlemeye imkan tanıyor.Yaratıcısı olan Grohe firmasının patentini taşıyan termostatik batarya sistemi, basınç farklılıklarının ortaya çıkardığı sorunu çözmek üzere, Türkiye’de ilk olarak, 1996 yılında İstanbul Hilton Oteli’nde kullanıldı.

Dünya sıhhi tesisat sektöründe ilklere imza atan Grohe, eşsiz tasarımlarıyla tüketicilere sadece ürün değil, aynı zamanda çözüm de sunuyor ve bu prensibini Grohe hizmet felsefesinin en üst sırasına oturtuyor.

Termostatik Bataryalar Teknik Özellikleri :

 • Su sıcaklığındaki ani değişimlerden etkilenmeme özelliği
 • Tesisattaki sıcak ve soğuk su değşimlerine bağlı olarak önceden ayarlanan kullanım suyu sıcaklığının sabit tutulması, yeniden ayarlama ihtiyacının ortadan kalkması
 • Soğuk ve sıcak su girişlerindeki ani basınç kayıpları yaşanılan durumlarda, bataryanın otomatik olarak kapanma özelliği ile haşlanma veya termal şok tehlikesinin engellenmesi
 • Aile bireylerinin mesken içerisinde aynı anda birden fazla banyoda su sıcaklık dalgalanması yaşanmaksızın yıkanabilmesi ayrıcalığı
 • Isı kaynağındaki su sıcaklığı, sıcak su giriş ağzındaki su sıcaklığından 20 fazla olmalıdır.
 • Ters tesisat bağlanması durumunda ters termostatik batarya ile kullanım özelliği
 • 380 de emniyet kilidi özelliği sayesinde çocuklar tarafından güvenilir şekilde kullanımı
 • Aquadimmer teknolojisi ile divertör sisteminin devre dışı bırakılması ve tek volan ile tepe duşu ve gagadan su akışı yönlendirmesinin yapılması
 • Elmas tozu ile kaplanan karbodür kartuş sayesinde uzun ömürlü kullanım
 • Duş çıkış ağzı ve sıcak/soğuk su giriş ağızlarında filtre
 • Isı duyarlı ‘termo-element’ sayesinde sıcak/soğuk su sıcaklığının korunması için gereken daha sıcak veya daha soğuk suyun bulunması ve valfin pozisyonunun buna göre ayarlanması prensibi ile istenilen kullanım su sıcaklığının ayarı
 • Kullanım su sıcaklığının önceden ayarlanması ile, su ve enerji tasarrufu sağlanması
 • Termal Şok: Kullanıcıda tepkiye sebep olan, su sıcaklığındaki ani ve rahatsızlık verici değişim olarak tanımlanmaktadır. Termal şoka sebep olan durumlarda, kullanıcı haşlanmamak veya soğuk suyu hissetmemek için akan sudan uzaklaşmak isteğiyle hareket eder ve ıslak zeminde kayarak düşme tehlikesiyle karşı karşıya gelir.