seramik yapımı

Seramiğin malzemeleri’ nin ana maddesi kildir. Kil doğada bulunan ve su çekme özelliği açısından sürekli nemli olan bir mineraldir. İçinde demiroksit, kalker, mika ve silis gibi maddeler bulunur. Kilin içindeki maddelerin yoğunluğuna göre çeşitleri vardır: Kalıntı killeri ham maddesi kaolin olan ve plastik özelliği az olan kil cinsidir. Özellikle porselen yapımında kullanılır. Camlaşabilir killer ısıya çok dayanıklı değildir, yüksek ısıda camlaşır. Bu killer yer karoları, lavabo gibi inşaat malzemeleri yapımında kullanılır. Çökelti killeri ise ısıya dayanıklı kil cinsidir. Sanatsal çalışmalarda, fırın içi kapmalarında kullanılır.

Seramik için kullanılacak malzemeler karıştırılarak içinde hava kalmayıp iyice karışana kadar yoğurulur. İçinde hava kalırsa fırında pişirilerken bu hava kabarcıkları seramiğin yüzeyinde minik balonlar oluşturur. Daha sonra bu hamura istenilen şekil verilir. Karolar yapılacaksa ona göre fabrikasyondan geçer.

Veya el yapımı uygulamada elle veya tornada şekillendirilir. Şekillendirme işlemi bitince seramik yavaş yavaş kurutulmalıdır. Birden kurutulursa kilin içindeki su birden çekilir ve çatlaklar oluşabilir. Kuruyunca kullanılan kilin ve malzemenin cinsine göre uygun sıcaklıktaki fırınlarda pişirilir. Fırınlama işleminden sonra sırlama işlemine geçilir. Sır öğütülmüş cam, boya, su ve kilden oluşur. Seramiğin yüzeyini koruyan parlak bir dış katman oluşturur. Seramik malzemenin renklendirilmesinde kullanılan sır çeşitli yöntemlerle uygulanır. Seramikler fırınlamadan önce veya sonra sırlanabilir. Seramiklerin ve istenen ürünün cinsine göre değişiklik gösterir. Sırlar parlak, mat, beyaz renkli veya saydam olarak çeşitlidir. Şekillendirilen seramik malzemeleri sıra daldırılarak kaplanabilir veya bir kompresör yardımıyla malzeme üzerine eşit miktarda püskürtülere uygulanabilir. Veya dönen bir bant üzerine yerleştirilen seramik akıtma yöntemiyle de sırlaabilir. Ya da malzemenin üstü yapışkan kaplanır ve suda çözülen sır ürünün üzerünü kaplar. Bu gibi çeşitli sırlama yöntemleriyle şekillendirilen seramik sırlanır. Sırlamadan sonra seramikler tekrar fırınlanmalıdır. Fırınlama fiksleme açısından önemlidir.

SERAMİĞİN KULLANIM ALANLARI

Yapı malzemesi olarak kullanılan seramikler yer ve duvar karoları, karo fayans ve granit seramikler olarak üretilir. Desenli, düz renklerde, sırlı ya da sırsız olarak üretilen seramikten yapılmış yer karolarına seramik karo, duvar karolarına fayans ismi verilir. Seramik karolara öğütme, eleme, karıştırma ve nemlendirme ile baz oluşturulur. Daha sonra presleme, kalıptan çekme gibi çeşitli yöntemlerle şekillendirilir. Kurutulduktan sonra sırlı veya sırsız olarak pişirilir. Banyolarda, mutfaklarda yer ve duvar karosu olarak kullanılan seramikler salonlarda , iç ve dış mekanlarda da uygulanmaktadır.

Bunların dışında yine seramik fabrikalarında üretilen çanak çömleklerde seramikten yapılır. Günlük kullandığımız mutfak eşyası olarak üretilen seramikler herkesin mutfağında ve masasında kullanılır. Çeşitli boy ve şekillerdeki tabaklar, süs eşyaları seramik malzemeleri ‘nden üretilir. Sanatın bir dalı olarak seramik tasarımı da çarpıcıdır. Yaratıcı tasarılar uygulanan el işi seramik malzemelerinden yaratılan ürünlerin sergilendiği görülür.