Standart üretilmiş her priz ve anahtar grubu na istisnai durumlar dışında hertürlü cihaz takılabilir. Takılmayan aletler ise prizde sararma yapar, sonra sigortayı attırır. Kapasitesinden fazla takılmış ise bu sefer kablolar yanmaya başlar ve yangın tehlikesiyle karşılaşılır. Bunun için mümkünse prizin üzerinde bulunan fabrika çıkışlı kaç amper çektiğine dair bilgileri dikkate almak gerekir. Uygun olması halinde o prize takabiliriz. Bütün prizler standart topraklamalı olmak zorundadır. Artık günümüzde üretilen cihazlar metal gövdeli ise metal gövdesiz olsa dahi topraklı prizle kullanılması önerilir. Topraklı priz , şebekeden alınan (ülkemizde 220 w) voltu tüm cihazlara aktaran bir devre elemanıdır. Topraklı prizlerde bir mandal bulunur ve topraklı fişleri mandal kıskacıyla birleştirir. Prizlerin üzerlerinde akım değerleri mevcuttur. 10-16 amper güce kadar çalışırlar. Bunun dışındaki prizler kullanılmamalıdır. Topraklı prizlerdeki bağlantılar kontrol edilmelidir. Kontrol etmeden önce sigortalar kesinlikle kapatılmalıdır. Dış cephesi metal olan tüm aletler toprak prizlerle kullanılır.

Topraklı prizler

Hatta bazı elektronik aletlerin üzerinde, “topraklı prizle kullanınız” ibaresi yeralmaktadır. Bu cihazlar mutlaka topraklı prizlerle kullanılmalıdır, aksi takdirde elektrik çarplaları oluşabilir.Fiş prizler küçük gerilimi aşan tesisatlarda birbirinden ayrılmamalı ve fişin yerinde oynaması engellenmeli, sağlam bir bağlantı olması gereklidir. Devre gerilimi kesilmeden fiş yerinden çıkarılmamalıdır. Prizler, fiş çıktıktan sonra gerilim altında bulunan kısımları ortada olmamalı ve zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Gerekirse kontrol kalemiyle (elektrik akımı kesildikten sonra) kontrol edilmeli ve elektrik kaçağı olan yerlerin önlemi alınmalıdır. Prizler, çocukların ulaşamayacağı yerlere monte edilmeli, ya da çocuk güvenlik kilitleri kullanılmalıdır. Islak ve nemli ortamlarda da prizler daha çok suyun erişemeyeceği noktalara yerleştirilmeli ve iligli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Anahtar ve prizler için gerekli tüm önelmeler zamanında alınmalıdır.

Elektrik anahtarı

Elektrik anahtarı , elektrik açıp kapamaya yarayan düğmeler veya şalterlerdir. Günümüzde plastikten gayet güvenli malzemelerden üretilmiştir. Anahtarların da birçok farklı çeşidi bulunur. Bazı modellerinde üzerindeki düğmeyi çevirerek aydınlatmanın ayarını yapabilirsiniz. Burada önemli olan, elektrik düğmesinin tamamen kapatılabilmesi ve elektrik akımının olmamasıdır. Bazı gelişmiş anahtar çeşitleri nde ise anahtarlar uzaktan kumandalı kontrol edilebilir. Dedektörlü de olabilen bu anahtarlar, siz yürürken algılayıp ortamı aydınlatıyor. Bazı anahtarlar ise uzun koridorların her iki ucunda da bulunur, bir taraftan açılmışsa ışık, diğer taraftan kapatılabilir. Bu amaçla kullanılan bazı gelişmiş anahtarlar ise gidilecek yere ulaşıncaya kadar kullanıcıya 15 saniye civarında bir süre tanır ve sonra kendiliğinden kapanır.