Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. iştiraki olarak 1978 yılında kurulan Trakya Cam, bugün Türkiye`de 6, Bulgaristan’da 1 float hattı olmak üzere toplam 7 float hattı ile düzcam sektöründe dünyada 8., Avrupa`da ise 5. büyük firma olarak yerini aldı. Yaklaşık 3.000 çalışanı ile 700 milyon $ net ciroya ulaştı. Bunlara ilave olarak Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi`nde gerçekleştirilecek olan düzcam fabrikası yatırımı için Trakya Polatlı Cam Sanayi A.Ş. unvanı ile yeni bir şirket kuruldu. Rusya’da bir float hattı kurulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Trakya Cam; üretim ve pazar yapısı, müşteri odaklı anlayışı, Ar-Ge`ye verdiği önem, ihracat potansiyeli, özverili ve kaliteli insan kaynağı ve gerçekleştirdiği önemli yatırım projeleri ile küresel pazarda iddialı bir firma olarak yer alıyor. Trakya Cam’ın ısı yalıtımı sağlayan ürünleri Isıcam Klasik ve Isıcam Sinerji, ısı yalıtımı ile birlikte güneş kontrolü de sağlayan ürünü Isıcam Konfor markalarıyla pazara sunuldu.

Isıcam Klasik

Pencerelerde iletim yoluyla gerçekleşen ısı kaybını engellemek amacıyla iki cam plakanın, arada boşluk kalacak şekilde ara boşluk çıtası, nem alıcı ve özel kimyasallarla birleştirilmesi ile yalıtım camları oluşturuyor. Trakya Cam, her iki camı da düzcam olan yalıtım camlarını Isıcam Klasik markası ile pazara sunuyor. Isıcam Klasik ısı kayıplarını tek cama göre %50 azaltıyor.

Isıcam Sinerji

Yalıtım camlarının ısı yalıtım performansını daha da iyileştirmek amacıyla elektromanyetik ışınım yoluyla gerçekleşen ısı kaybını engelleyen kaplamalı camlar geliştirildi. Söz konusu ısı kontrol kaplamaları Low-E (düşük yayınımlı) kaplamalar olarak adlandırılıyor.

Trakya Cam’ın ısı kontrol (Low-E) kaplamalı camlarıyla üretilen yeni nesil yalıtım camları, Isıcam Sinerji markasıyla pazara sunuluyor. Isıcam Sinerji’nin bünyesinde yer alan ısı kontrol (Low-E) kaplamalı cam, oda içerisinde bulunan radyatör, soba gibi ısı kaynaklarından yayılan ısıyı tekrar içeriye yansıtarak bina içinden dışarıya olan ısı kaçışını azaltıyor.

Isıcam Sinerji kışın ısı kayıplarını;

  • Tek cama göre %80,
  • Isıcam Klasik’e göre %60 azaltarak daha az enerji ile yeterli düzeyde ısınma imkanı sağlıyor.
Isıcam Konfor

Karma iklim bölgelerinde kış aylarında ısı yalıtımı, yaz aylarında da güneş kontrol ihtiyacı öne çıktığından, bu bölgelerdeki iç mekanda uygun yaşam ve ısıl konfor koşullarının oluşturulması için kış aylarında ısı kayıplarını, yaz aylarında ise ısı kazançlarını azaltmayı bir arada sağlayan yalıtım önlemleri gerekiyor. Güneş enerjisinin olumsuz etkilerinin kısıtlanması için geliştirilen ısı ve güneş kontrol (Solar Low-E) kaplamalı camlar üstün ısı yalıtım yeteneklerinin yanı sıra etkin güneş kontrol olanağını da sağlıyor.

Trakya Cam’ın ısı ve güneş kontrol (Solar Low-E) kaplamalı camlarıyla üretilen yeni nesil yalıtım camları, Isıcam Konfor markasıyla pazara sunuluyor. Isıcam Konfor’un bünyesinde yer alan ısı ve güneş kontrol kaplaması iç mekana gün ışığı girişini engellemeksizin güneş ısısı girişini azaltıyor ve ayrıca etkin yalıtım performansı da sağlıyor. Isıcam Konfor kışın ısı kayıplarını; Tek cama göre %80,Çift cama göre %60, azaltarak daha az enerji ile yeterli düzeyde ısınma imkanı yaratıyor, yazın içeri giren güneş ısısını; Çift cama göre %45 azaltarak daha az enerji ile etkin soğutma yapılmasını sağlıyor.

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor, Isıcam Klasik’e eşdeğer görünümde ve iç mekanlarda doğal gün ışığından faydalanmaya olanak veriyor. Ayrıca Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor UV ışınlarının iç mekana girişini büyük ölçüde azaltarak perde, halı ve benzeri mefruşatın renklerinin solmasını geciktirerek özgün renklerinin uzun süre korunmasını sağlıyor. Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor özel cam kombinasyonları ile, yukarıda açıklanan temel özelliklerine ek olarak emniyet, güvenlik ve gürültü kontrolü de sağlıyor.