Mesaj Öğesi testere

Elektrikli el aletleri

Elektrikli el aletleri

Elektrikli el aletleri küçük boyutlu elektrikle çalışan ufak işler için ideal malzemelerdir. Çeşitli elektrik veya tesisat tamirlerinde kullanılır. Elektrikli aletler matkaplar, küçük testereler, oyma aletleri gibi aletler ve bu aletlerin parçaları kullanılır. Kesici, delici, kırıcı, karıştırıcı aletlerdir. Bu aletlerin farklı boylarda uçları da satılmaktadır. Her alana uygun istenilen işi yapabilmek için tercih yapılır. Ayrıca çeşitli zımpara aletleri, tıraşlama aletleri de bu gruba girer. Kesici takımlar ve farklı yapıdaki uçları farklı işleri için kullanılır. Düz, yuvarlak dişli veya düz uçlar uygun olan yerlerde uygulanır. Nalbur ve hırdavat inşaat yapı malzemelerinin yan ürünleridir. İnşaat yapımında, tamirlerde kullanılan malzemelerdir. Büyüklü küçüklü malzemeler çok çeşitlidir. El aletlerinden, ölçü aletlerine, boya malzemelerinden, kaynak malzemeleri ne kadar çok fazla çeşit ve model vardır.

<

Dekopaj testere, Dekupaj teztere

Eskiden kullanılan dekupaj tekniği , elde kullanılan testerelerdi ve küçük ve ince bıçaklıydı. Daha modern olanları ise sonradan kullanılmaya başlanan elektrikli testereler oldu. Çoğu marangoz alet takımında dekupaj testeresi bulundurur. Birçok farklı materyali (plastik, metal, ahşap vb.) kesmeye yarayan bu testerelerin her bir farklı materyal için farklı bıçakları bulunmaktadır. Çoğu dekupaj testeresinin üzerinde hız ayarı vardır. Sert kesim veya yumuşak kesim ayarları da vardır ayrıca hız ayarının yapılabiliyor olması, kesim için belirlenen malzemenin istenilen şekilde kolaylıkla kesilmesini sağlar. Metal levha vs. keserken levhayı masa üzerinde hem güvenlik önlemi olarak hem de düzgün kesilmesini sağlamak için gergin tutmak gereklidir. Dekupaj testeresinin en etkili özelliği, ince plakalardan ve dekupaj testere uçları ile tahtalardan vb. şekilli parçalar çıkarmasıdır. Diğer testereler gibi, dekupaj testeresini de kullanırken, güvenlik önlemlerine dikkat edilmesi şarttır. Dekupaj testereleri, isteğe bağlı tasarlanmış kıvrımları ve dekupaj kağıtları kesmek için kullanılır. Örneğin, ahşap üzerinde istenilen bir deseni, kalıbı kesmeye yarayan alettir dekupaj testereleri. Diğer testerelerle karşılaştırıldığında, daha artistik ve dekoratif kesimler yapmaya yarar. Örneğin, daire testerelerle kesimini yapamayacağınız köşeleri, dekupaj testereler iyle kesebilirsiniz.

Dekopaj testere ile kesim yapma

Kesim yaparken yanlışlıkla testerenin elektrik kablosunun kesildiği çok görülmüştür. Bu tarz kazalardan korunmak için dikkatli olmak gerekir. Dekupaj testeresi kullanımında güvenlik önlemleri almak şarttır. Bu önlemler; işe başlamadan önce yapılması gereken kontroller, kullanım talimatlarının dikkatlice okunmuş olması, koruyucu baret, kulaklık, gözlük, eldiven, toz maskesi giyilmesi, bıçağın titrekliğinin kontrolü, gerekiyorsa bıçağın değiştirilmesi, güvenli çalışma ortamının sağlanması vb.dir. Ayrıca kesim yaparken bir tezgah kullanılması da hem güvenlik açısından hem de düzgün kesimler yapabilmek için oldukça gereklidir.

DEKUPAJ TESTERESİNİN KULLANIMI

Dekupaj testeresiyle, el kullanmadan düz bir kesim yapmak oldukça zordur, ancak diğerlerine nazaran daha pahalı olan pandül dekupaj testeresi kullanılırsa, düz bir kesim el kullanmadan elde edilebilir. Büyük ve derin kesimler, ileri dereceli beceri gerektirir ve ilk başlangıçta gözden çıkarabileceğiniz eşyalarla işe başlamak daha iyi olabilir.

Eğimli dekupaj testereleri, 45 dereceye kadar fonksiyon gösterebilir. Bu açıyı ayarlarken vidaları çıkarıp yeniden monte etmek gerekebilir, ancak yeni modellerde açı ayarlamak için oldukça hızlı mekanizmaların bulunmasından dolayı, bu ayarın manuel olarak yapılması gerekmemektedir.

Dekupaj testerelerin kullanımı

Dekupaj testerelerin kullanımının püf noktalarından birisi keseceğiniz malzemenin cinsi ve kalınlığına göre testere bıçağı seçmeniz olacaktır. Aleti çalıştırmadığınız zamanlarda fişten çekmelisiniz. Bıçak değişimini yaparken eldiven kullanmalısınız. Bıçağın iyice yerine oturduğundan ve bu işlem sırasında aletin elektrikle bağlantısı olmadığından emin olmalısınız. Malzemelerin kesimini yapmadan önce işkence denen aletlerle sabitlemeniz gereklidir. Böylelikle kesim sırasında hiç oynama olmaz ve rahatlıkla istediğiniz şekilde kesimler yapabilirsiniz. Kesim yapacağınız yüzey üzerinde testere bıçağına zarar verebilecek malzemeler bulunmamalıdır .